Historie lokality

Historie lokality aneb pohled na bunkr z ptačí perspektivy

Bunkr Přáslavice byl součástí tajného komunikačního systému, který vznikl během studené války. Jeho kódové označení bylo Akce 025.

Komunikační systém byl navržen tak, aby mohl sloužit nejen jako telefonní síť, ale také pro komunikaci s troposférickými vysílači, a to i v případě, že by kolem probíhal jaderný konflikt. Záložní zesilovací stanice, neboli bunkry, byly budovány od konce 60. let.

Pro umístění prvního z těchto objektů na území někdejšího Československa byla zvolena lokalita mezi obcemi Mrsklesy a Přáslavice. Místo, kde se bunkr nachází, bylo před druhou světovou válkou kamenolomem. Válka však těžbu přerušila a místo se zaplnilo vodou, čímž vzniklo jezírko, které je v prostorách bunkru dodnes.

Skalní struktura na tomto místě poskytla ideální podmínky pro výstavbu tajného telekomunikačního bunkru, což se stalo na konci 70. let.

Všechny stavební práce byly prováděny pod dohledem armády a byly přísně utajované. Celou dobu trvání výstavby byl objekt střežen a jakmile byly dokončeny jednotlivé části, byly okamžitě uzavřeny.

 

 

Jak šel čas v bunkru Přáslavice?

Lokalita dnešního bunkru a přilehlého areálu měla velice dynamický vývoj. Jak se postupem času proměňovala podle požadavků armády můžete vidět na následujících fotografiích.

Měnila se z původních polí a prvorepublikového lomu přes tankodrom až po přísně utajovaný vojenský komplex.

V současné době je ve vlastnictví soukromé společnosti Flenexa plus s.r.o., která areálu postupně vdechuje nový život. Bytovou výstavbou, inovativními aktivitami jako například moderní formou technologického zemědělství v podobě aquaponické farmy, obráběčskou dílnou a v neposlední řadě i aktivitami spojenými s otevřením bunkru veřejnosti. Prostor bunkru je vyhledávaným turistickým cílem.

 

Celou řadu zajímavých obrázků, jak dnes vypadá prostor bývalého vojenského areálu, můžete najít v naší fotogalerii.