Standardní prohlídky

Co je nejděsivější na studené válce? Že její stíny můžeme stále najít v různých koutech naší země. Jedním z takových míst je bunkr Přáslavice. Připomíná vyostřenou dobu, kdy křehký světový mír visel na vlásku. Masivní betonové stěny a zachovalé technologie uvnitř jsou ukázkou toho, jaké stavby se v napjaté době studené války stavěly.

Standardní prohlídkový okruh

Prohlídka bunkru Přáslavice představuje jedinečnou příležitost ponořit se do historie a zjistit, jak se Evropa připravovala na potenciální válečný konflikt. Dobovou technologií plně vybavený kryt je fascinujícím svědkem minulosti, který představoval klíčové místo komunikace mezi Berlínem a Moskvou.

Objevte největší zpřístupněný bunkr ve střední Evropě z doby studené války. Vejděte za 1,5 metru silné zdi do místností a chodeb, které byly až do nedávna přístupné jen s patřičnou bezpečnostní prověrkou. Nasajte historií během hodinové procházky podzemím, která Vás zavede do telekomunikačních sálů, kuchyní, místností pro obsluhu, záložních energetických zdrojů, filtračních a dekontaminačních komor a dalších zajímavých míst.

Tato prohlídka je nejen vzdělávací, ale i zábavná. Je to skvělá příležitost pro rodiny, školy, skupiny přátel nebo jednotlivce, kteří mají zájem o historii, vojenství a technologie.

Vstupné jednotlivci

Děti do 6 let zdarma
Děti od 6 do 15 let 190,- Kč
Dospělí 250,- Kč
Senioři nad 65 let 190,- Kč

Vstupné skupinové *

Základní prohlídkový okruh pro skupinu (v českém jazyce) 4000,- Kč / skupina
Základní prohlídkový okruh pro skupinu (v anglickémjazyce)

425,- Kč / osoba nebo 17 EUR / osoba

minimální počet osob je 10 a maximální 25

Pro autobusové zájezdy 40 – 50 osob, zájezd rozdělen na 2 skupiny se startem prohlídky 15 minut po sobě

160,- Kč / osoba

minimální počet osob je 40

* Skupinové prohlídky realizujeme mimo standardní vypsané termíny pro veřejnost. Prohlídku je možné přizpůsobit s ohledem na zdatnost skupiny. Například pro kluby důchodců, školy, dětské tábory apod.

Informace k prohlídce

Délka prohlídky 60 – 70 min
Maximální počet osob na prohlídce / maximální velikost skupiny 25 osob
Na místě není možnost koupit vstupenky. Nákup vstupenek pouze elektronicky. Pro skupiny dle dohody. Trasa prohlídky zahrnuje 4 podlaží, teplota uvnitř je 17°C, na trase nejsou WC

Základní prohlídkový okruh

Dekontaminační vstup, dekontaminační propusti

Dekontaminační vstup má klíčový význam pro zajištění bezpečnosti a ochrany osob uvnitř bunkru v případě jaderného nebo chemického útoku. Jeho hlavní funkcí je odstranit kontaminující částice a látky z oblečení a povrchu těla osob vstupujících do bunkru, aby se zabránilo zanesení radioaktivního nebo toxického materiálu dovnitř.
January 01, 2021
12:00 AM

Hlavní schodiště s ošetřovnou a márnicí

Schodiště poskytuje ohromující pohled na mohutnost celého objektu. Cesta vede dále do části s ošetřovnou a márnicí.
January 01, 2021
12:00 AM

Kanceláře vedoucího provozu zesilovací stanice

Několik kanceláří je dobově vybaveno včetně obrázků krajinek na zdech a falešných oken. Ty měly v případě války v osádce vzbuzovat alespoň částečný pocit normálnosti.
January 01, 2021
12:00 AM

Sály ústředen a dálnopisová pracoviště

Ústřednové sály a dálnopisová pracoviště měly zásadní význam a byly vlastně důvodem pro výstavbu celého bunkru. V případě války by zajišťovaly komunikaci mezi státy Varšavské smlouvy, komunikaci s Moskvou a samozřejmě i komunikaci v rámci Československé republiky.
January 01, 2021
12:00 AM

Jídelna, kuchyně a ložnice

Pro osádku byla v bunkru servisní část s jídelnou, ložnicí a skladem potravin.
January 01, 2021
12:00 AM

Sál nerušené dodávky elektřiny a bateriový sál

Komunikace nesměla být nikdy přerušena. Klíčové technologie nebyly proto nikdy napájeny přímo ze sítě. V bunkru fungovalo důmyslné řešení s automatickou zálohou z bateriového sálu.
January 01, 2021
12:00 AM

Armádní patro se sekcí tajné policie

Armádnímu oddílu a skupině tajné policie bylo vyhrazeno samostatné patro.
January 01, 2021
12:00 AM

Aquaponická farma

V bunkru se snoubí stará vojenská technologie se super moderní technologií zemědělskou. V tomto patře se nachází část vertikální aquaponické farmy společnosti Flenexa, na kterou je možnost během prohlídky nakouknout.
January 01, 2021
12:00 AM

Technologické patro s filtrací vzduchu, kotelnou a technologickým velínem

Nejnižší patro představuje technologické srdce bunkru. Jsou zde k vidění technologie filtrace vzduchu, režimové uzavírání objektu a další technologie nutné k přežití v případě jaderného konfliktu.
January 01, 2021
12:00 AM

Záložní zdroje

Chloubou objektu jsou funkční záložní zdroje, které mohly zásobovat energií celý objekt a všechny komunikační technologie po dobu několika dní.
Toto je poslední zastávka prohlídky.
January 01, 2021
12:00 AM

Pokud chcete vidět více z celého objektu, nabízíme kromě standardní prohlídky i možnost VIP prohlídky, která zahrnuje i zbývající části objektu, které není možné z časových důvodů v rámci standardní prohlídky navštívit.

 

Nakoukněte, jak to v bunkru vypadá