VIP prohlídky

Rozšířená VIP prohlídka Vás zavede i do běžně nepřístupných prostor objektu. Zkušení průvodci Vám během dvou hodin v podzemí podrobně vyloží historický kontext a důvod budování bunkru. Ukáží Vám technologie, používané během studené války. Některé funkční technologie si budete moci vyzkoušet.

Rozšířený VIP prohlídkový okruh

Prohlídka bunkru Přáslavice představuje jedinečnou příležitost ponořit se do historie a zjistit, jak se Evropa připravovala na potenciální válečný konflikt. Dobovou technologií plně vybavený kryt je fascinujícím svědkem minulosti, který představoval klíčové místo komunikace mezi Berlínem a Moskvou.

Rozšířená VIP prohlídka Vás zavede i tam, kam standardní prohlídka nikoliv. Během dvou hodin v podzemí si ukážeme unikátní a stále funkční telekomunikační technologie z druhé poloviny minulého století, jako je například pobočková telefonní ústředna. Rovněž si prohlédneme technologie, které měly umožnit osádce bunkru fungování i v případě, kdy by venku zuřila jaderná válka.

Objevte největší zpřístupněný bunkr ve střední Evropě z doby studené války. Vejděte za 1,5 metru silné zdi do místností a chodeb, které byly až do nedávna přístupné jen s patřičnou bezpečnostní prověrkou. Vychutnejte si historii, o které jsme se v hodinách dějepisu příliš mnoho nenaučili. Vydejte se s námi do podzemí, které je atraktivní nejen pro milovníky vojenství a telekomunikací, ale všechny zvídavé osoby. Dospělé i dospívající.

Rozšířená VIP prohlídka je vzdělávací i zábavná. Je to skvělá příležitost pro rodiny, školy, skupiny přátel nebo jednotlivce, kteří mají zájem o historii, vojenství a technologie.

Během prohlídky je poskytnut dostatečný čas na focení a nasátí autentické atmosféry objektu.

Vstupné jednotlivci

Děti do 6 let zdarma
Děti od 6 do 15 let 350,- Kč
Dospělí 490,- Kč
Senioři nad 65 let 350,- Kč

Vstupné skupinové *

VIP prohlídkový okruh pro skupinu (v českém jazyce)

440,- Kč / osoba nebo 17 EUR / osoba

minimální počet osob je 10 a maximální 25

VIP prohlídkový okruh pro skupinu (v anglickém jazyce)

500,- Kč / osoba nebo 20 EUR / osoba

minimální počet osob je 10 a maximální 25

Cena pro autobusové zájezdy 40 – 50 osob, zájezd rozdělen na 2 skupiny se startem prohlídky 15 minut po sobě

380,- Kč / osoba nebo 15 EUR / osoba

minimální počet osob je 40

Soukromá foto návštěva s dobou trvání 120 min max. pro 4 osoby bez výkladu 4000,- Kč / skupina nebo 160 EUR / skupina (skupina max 4 osoby)

* Skupinové prohlídky realizujeme mimo standardní vypsané termíny pro veřejnost. Prohlídku je možné přizpůsobit s ohledem na zdatnost skupiny. Například pro kluby důchodců, školy, dětské tábory apod.

Informace k prohlídce

Délka prohlídky 120 – 130 min
Maximální počet osob na prohlídce / maximální velikost skupiny 25 osob nebo dle ceníku
Na místě není možnost koupit vstupenky. Nákup vstupenek pouze elektronicky. Pro skupiny dle dohody. Trasa prohlídky zahrnuje 4 podlaží, teplota je 17°C, na trase nejsou WC

VIP prohlídkový okruh

Žlutě zvýrazněná jsou místa, která nejsou součástí standardního prohlídkového okruhu. Uvidíte je pouze v rámci rozšířené VIP prohlídky.

Dekontaminační vstup, dekontaminační propusti

Dekontaminační vstup má klíčový význam pro zajištění bezpečnosti a ochrany osob uvnitř bunkru v případě jaderného nebo chemického útoku. Jeho hlavní funkcí je odstranit kontaminující částice a látky z oblečení a povrchu těla osob vstupujících do bunkru, aby se zabránilo zanesení radioaktivního nebo toxického materiálu dovnitř.
January 01, 2021
12:00 AM

Přípravna a řízení dekontaminace

V těchto místnostech probíhala příprava roztoků pro dekontaminaci. Byl zde sklad šatstva a řídil se odsud prostup dekontaminací v případě jaderného nebo chemického útoku.
January 01, 2021
12:00 AM

Hlavní schodiště s ošetřovnou a márnicí

Schodiště poskytuje ohromující pohled na mohutnost celého objektu. Cesta vede dále do části s ošetřovnou a márnicí.
January 01, 2021
12:00 AM

Kanceláře vedoucího provozu zesilovací stanice

Několik kanceláří je dobově vybaveno včetně obrázků krajinek na zdech a falešných oken. Ty měly v případě války v osádce vzbuzovat alespoň částečný pocit normálnosti.
January 01, 2021
12:00 AM

Sály ústředen a dálnopisová pracoviště

Ústřednové sály a dálnopisová pracoviště měly zásadní význam a byly vlastně důvodem pro výstavbu celého bunkru. V případě války by zajišťovaly komunikaci mezi státy Varšavské smlouvy, komunikaci s Moskvou a samozřejmě i komunikaci v rámci Československé republiky.
January 01, 2021
12:00 AM

Kabelové komory

Odsud se armádní i civilní komunikační linky rozbíhaly do různých směrů. Byla zde i technologie tlakování kabelů linky K1920.
January 01, 2021
12:00 AM

Pobočková ústředna a řízení vnitřní komunikace objektu

Zde je možnost zhlédnout funkční pobočkovou telefonní ústřednu a vidět, jak probíhalo první automatické spojování hovorů. Je zde také centrum řízení rozhlasu a vnitřního času objektu.
January 01, 2021
12:00 AM

Jídelna, kuchyně a ložnice

Pro osádku byla v bunkru servisní část s jídelnou, ložnicí a skladem potravin.
January 01, 2021
12:00 AM

Sál nerušené dodávka elektřiny a bateriový sál

Komunikace nesměla být nikdy přerušena. Klíčové technologie nebyly proto nikdy napájeny přímo ze sítě. V bunkru fungovalo důmyslné řešení s automatickou zálohou z bateriového sálu.
January 01, 2021
12:00 AM

Chemická úpravna vody

V této sekci probíhala úprava vody pro celý objekt. Nalezneme zde řadu technologií jak na centrální přípravu roztoků, tak na monitoring a řízení úpravy vody.
January 01, 2021
12:00 AM

Armádní patro se sekcí tajné policie

Armádnímu oddílu a skupině tajné policie bylo vyhrazeno samostatné patro.
January 01, 2021
12:00 AM

Prostor šifrování a utajování

V několika sálech probíhalo dálnopisové i hlasové šifrování a utajování vojenské komunikace. Také se odsud ovládalo vysílání skrze pozemní anténní pole, která jsou umístěna v areálu bunkru.
January 01, 2021
12:00 AM

Aquaponická farma

V bunkru se snoubí stará vojenská technologie se super moderní technologií zemědělskou. V tomto patře se nachází část vertikální aquaponické farmy společnosti Flenexa, na kterou je možnost během prohlídky nakouknout.
January 01, 2021
12:00 AM

Technologické patro s filtrací vzduchu, kotelnou a technologickým velínem

Nejnižší patro představuje technologické srdce bunkru. Jsou zde k vidění technologie filtrace vzduchu, režimové uzavírání objektu a další technologie nutné k přežití v případě jaderného konfliktu.
January 01, 2021
12:00 AM

Fotokoutek

V bunkrovém foto koutku máte možnost pořídit originální snímky s dobovými rekvizitami.
January 01, 2021
12:00 AM

Zázemí pro skupinu údržby a technologické patro

V nejnižším patře se nacházelo zázemí pro skupinu údržby celého objektu. Projdeme kuchyňku, sklady, denní místnost a další zázemí.
January 01, 2021
12:00 AM

Tlaková stanice a zařízení pro uchování vzduchu

Celý objekt potřeboval velkou zásobu vzduchu pro případ, že by musel být několik dní v plné izolaci. V této sekci bunkru projdeme tlakové stanice a zařízení pro přípravu, uchování a distribuci vzduchu.
January 01, 2021
12:00 AM

Sekce vzduchových uzávěrů a regulace vzduchu

Pro mírový i válečný provoz bylo třeba zajistit oběh vzduchu ve velkých objemech. Vzduchotechnika v celém objektu představuje technologický skvost a na tomto místě prohlídky navštívíme prostory vzduchových uzávěrů a místa, kde bylo možné oběh vzduchu regulovat.
January 01, 2021
12:00 AM

Záložní zdroje

Chloubou objektu jsou funkční záložní zdroje, které mohly zásobovat energií celý objekt a všechny komunikační technologie po dobu několika dní.
Toto je poslední zastávka prohlídky.
January 01, 2021
12:00 AM

Nakoukněte, jak to v bunkru vypadá